Junior Elite på kampleir i Glasgow

Etter tre uker sommerferie ble høstsesongen innledet for Junior Elite innledet med en meget vellykket kampleir i Skottland. Her følger et referat fra turen.

Annonse:

Nye impulser for spillerutvikling - for spillere og trenere

Da har Ranheim rekrutt/jr. elite vært i Glasgow på sin årlige treningsleir. Ved ankomst Glasgow tok gutta turen rett til Celtic Park hvor Celtic fikk selveste RBK på besøk. En stadion og atmosfære som vanskelig kan beskrives med ord. Skikkelig moro og med en bunnsolid RBK-prestasjon som bare manglet et mål for å sette prikken over i’en for  Trønderbataljonen.

20258503_10155424261515928_5177458616919275461_n

Erfaringen og den fotballfaglige læringen fra fjorårets treningsleir i London (motstandere Wimbledon & Portsmouth) ga mersmak, og i år siktet RIL enda høyere hva motstandere og kvalitet angår. 

Ranheim jr. elite består av en gjeng med ambisiøse og seriøse fotballspillere (og trenere) som hver dag jobber mot målet om å bli bedre. Så ivrige og motiverte er spillerne at de selv, i all hovedsak,  finansierer årets jr. satsning (og treningsleir) for spillere og trenere gjennom iherdig dugnadsinnsats og egne oppsparte midler. Til turen fikk spillerne dessuten et generøst bidrag fra Ranheims venner samt fra Mio Global og NTNU.

Å få nye impulser og referanserammer i forhold til spillerutvikling utenfor Norges grenser var en nyttig erfaring for spillerne, og trenerne. I følge dem selv (inkludert trenerne) mener de bestemt til at det vil føre til bedre fokus, motivasjon og kvalitet på det daglige treningsarbeidet hjemme i Trondheim i månedene som kommer.  Det å se og lære hva andre kulturer og land gjør i forhold til spillerutvikling er kanskje ikke så dumt – verken for trenere, ledere eller spillere – spesielt med tanke på at vi her på berget åpenbart ikke sitter på fasiten (med tanke på landslagets, og klubblagenes prestasjoner i Europa siste tiår).

Engasjerte trenere

 

KAMP-1: Partic Thistle FC’s Rekruttlag

På reisens andre dag var Partic Thistle Football Club sitt rekruttlag (alder 20-23 år) første motstander. Partick Thistle Football Club er en skotsk fotballklubb som holder til i bydelen Partick i Glasgow. Klubbens hjemmebane er Firhill Stadium. Klubbens A-lag spiller på høyeste nivå i Skottland, Scottish Premiership. I fjorårets sesong endte laget på 6. plass; 2 plasser fra å få spille kvalifisering til European League. I april 2017 spilte laget 1-1 borte mot Celtic på Celtic Park.

Partick Thistle stilte med alle spillere som ikke skulle starte på A-lagets cup-kamp påfølgende helg; så ingen tvil om at her møtte vi motstand som gir en god referanseramme for våre gutter som stort sett er 17-18 år.  Alle spillerne til Partic Thistles sitt rekruttlag lever av å spille fotball.

Mot Partic Thistle stilte Ranheim med følgende lag: Robin H., Sondre B.,  Eirik J. Elias J., Kasper, Oscar, Victor, Ove, Mikkel, Mantas (byttet ut etter 1. omg.), Ivan. Mikkel måtte gå ut med brukket kragebein før 35 min var spilt (erstattet av Jørgen V), mens Andreas, Eirik B., Robin H., Sondre H., Gaute og Konrad spilte siste del av andre omg.

Det ble tap 4-0. God læring mot et meget fysisk og teknisk (og eldre) lag. PT stilte med 5 fra A-troppen hvorav 3 spiller regelmessig i Premiership for A-laget. Den store forskjellen i følge ekspertpanelet var orienteringsevne og færre touch når de hadde ballen.

Dagens Løkberg (BB): Elias Jacobsen - belønnet med en Mio Slice med PAI fra Mio Global.

20507272_10154711675377231_6877110091273797764_o

 

KAMP-2: Partic Thistle FC U19

På dag tre ventet Motherwell Football Club som er en skotsk fotballag fra Motherwell i North Lanarkshire, grunnlagt i 1886. Motherwell spiller i Scottish Premiership, og lagets hjemmebane er Fir Park. Klubbens reservelag og U-19-lag spiller sine hjemmekamper på Creamery Park i Bathgate.

I kvalifiseringen for Europaligaen høsten 2010 slo laget først ut Breiðablik fra Island, og møtte i august 2010 Aalesund og vant 3-0. I sesongen 2011/2012 var Motherwell i kvalifiseringen for Champions league som RBK er i år, men klarte ikke siste kamp og ble dermed ikke kvalifisert. Året etter endte de på andreplass i Scottish Premier League og deltok da i Europa League, slik RBK gjorde i fjorårets sesong. Motherwells stilte med sitt U19-lag med spillere på alder med våre spillere.

Ranheim stilte med et noe yngre, helt nytt, men sterkt lag. Også alle spillerne på Motherwells U19-lag levde av å spille fotball og gikk ikke på skole – men satsa alt på å bli fotballspillere.

Det ble nok et 4-0 tap. Første mål klin i krysset fra 35 meter, andre direkte skudd fra avspark i andre omgang, tredje på frispark fra 20 meter på utsiden av muren og det fjerde etter godt spill fra Motherwell. Tung dag for RIL-gutta og det samme som i går var tilfellet i denne kampen; de var bedre på å være orienterte og brukte betydelig færre touch på ballen enn våre gutter - selv om 2-3 av målene absolutt burde vært unngått. Siste 20 min var de klart beste for RIL med til dels godt spill og to store sjanser.

Laget: Peder, Eirik B (Sebastian andre omg), Henrik W, Henrik B, Gaute, Konrad, Robin, Jørgen, Mantas, Sondre H (Ivan andre omg), Andreas. I andre omgang kom Elias, Victor, Ove, Kasper, og Oskar kom inn etter ca. 65 min.

Dagens Løkberg: Mantas P – som også fikk en Mio Slice med PAI fra Mio Global.

20448971_10154711688852231_9061421681379622470_o

Etter kampen ble vi invitert til spise lunsj på Motherwell sin stadion sammen med deres spillere. En meget imponerende arena og veldig gjestfrie trenere, ledere, spillere og kjøkkenpersonell.

 

lunsj med Motherwell

KAMP-3: Queens Park U20

Siste motstander var Queens Park FC. Queen's Park Football Club holder til i Glasgow. Klubbens hjemmebane er Hampden Park, som også er hjemmebane for det skotske landslaget. Queen's Park ble stiftet i 1867, og er den eneste amatørklubben i den skotske ligaen. Queen's Park var blant foregangsklubbene innen fotball, og utviklet sine egne regler. Den første offisielle landskampen mellom Skottland og England i 1872 ble organisert av Queen's Park og spilt med deres regler. Det skotske laget besto av bare spillere fra Queen's Park, og spillerne spilte i skjortene til klubblaget, som var mørkeblå. Senere ble det draktfargen til det skotske landslaget. Banen vi spilte på var vegg i vegg med Hampden Park (og kalt Lesser Hampden Park). Queens Park stilte med 4 A-spillere og resten fra rekruttlaget (alder 19-23 år) mens RIL stilte med to forskjellige lag i første og andre omgang.

RIL testa for øvrig ut en ny formasjon 3-5-2: Robin, Elias, HJ, Wist, Bolme, Ove, Oskar, Victor, Brandy, Skille, Mantas. Første omgang var jevnspilt med knallharde dueller og en meget fysisk motstander. Omgangens beholdning: trekantspill fremover Ove-Victor-Oscar-Victor-Oskar og til Ove igjen som DUNKER ballen i mål fra 8 meter. Strålende spill og 1-0 til RIL. Nytt lag i andre omg: Robin, Gaute, Blomseth, Kasper, Vallers, Hegglund, Konrad, Victor, Sebba, Haugen, Ivan.

Mer (og bedre) spill, og mindre dueller, i andre omgang med tre megasjanser til RIL-gutta. QP fikk straffe som Robin redda elegant! Vi var uoppmerksomme (ikke orientert) og mista ballen i ugunstig posisjon og QP fikk sin (ufortjente) utligningen før RIL igjen er alene med keeper 2x. Kampen ender 1-1! Høyt tempo og godt gjennomført!

Dagens Løkberg: Victor Wisløff – belønnet med Mio Slice med PAI fra Mio Global.

20479679_10154711681462231_6441008906957633700_n

 

DIVERSE INFORMASJON FRA TUREN FORØVRIG

Alle dager slutta kl. 2300 og starta med felles gåtur rundt om i byen kl. 0700 med innlagt quiz og andre rolige aktiviteter i trenernes regi. Deretter laget de selv frokost (romvis) kl. 0800 før morgemøte kl. 0900 og avreise til kampene ca. 1100. Middagen gikk etter Masterchefsprinisippet hvor trenerne var dommere – de forventer visstnok å gi ut egen bok med smart fotballmat etter turens slutt… Kvaliteten gikk fra middels på dag-1 til skyhøyt resten av dagene – MEGET imponerende.

IMG_0458
matrett
IMG_0507

Det ble kjørt mesternes mester gjennom hele uka, der blandt annet miming, quizer, fotballfaglige oppgaver, kortspill og kokkelering ble poenggivende. Gutta konkurerte romvis. Her ble det også delt ut gule og røde kort (minuspoeng) ved rotete, uhyggeniske og eller luktende rom. Alle gutta bodde i fullt utstyrte fire manns leiligheter, der de vasket både klær og kopper og laget all maten sin selv. Vinnerne ble fire gutter fra bøgda. 

20476276_10155596053903436_2716368757054527393_n

Vi registrerte puls i alle kamper for at gutta skal få et forhold til arbeidsbelastning under fotballkamper (og fremover i alle treninger), samt at de ble veid før og etter alle kamper. Dette for å se hvor mye de taper i væske i løpet av kampen – og de fikk ikke forlate garderoben før vekta var det samme som før kampen – dette for at man vet det gir raskere restitusjon til neste trening/kamp. En heiagjeng på 7 foreldre hadde det også helt greit på turen.

20413966_10155589021653436_6051414230541561953_o

Konklusjon: trenere og spillere lærte masse og fikk nye impulser og motivasjon for videre arbeid mot å bli/utvikle enda bedre fotballspillere – og ikke minst gode opplevelser for resten av livet!

Heia RIL jr. elite!


Annonse fra Eliteserien: